The Hon. (Jack) John James DOOHAN (1920 - 2007)**

  • Date of Birth: 25/02/1920
  • Place of Birth: Bourke, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 16/06/2007
  • Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Council6 Dec 197828 Aug 19812yrs 8mths 23days
A Member of the directly elected Legislative Council. Date of Election 6 December 1978. Elected for the balance of term of service of Hon. Sir John Fuller, resigned. Granted retention of title of "Honourable" for life.
Member of the NSW Legislative Council27 Oct 19813 May 19919yr(s) 6mth(s) 7day(s)

Political Party Activity

National Party. Whip in Legislative Council. Vice-Chairman 1979-1982. Central Councillor since 1974.


Community Activity

Chairman National Wool Producing Industry Training Committee 1976-1978. President of the New South Wales Graziers Association 1973-1976, member Central Council 1957-1978, Vice-President 1965-1968 and 1971-1973, Treasurer 1969-1971). Chairman Joint Wool Selling Organisation (1977-1980). Member of the Australian Woolgrowers and Graziers Council 1966-1979 (executive committee 1973-1976). Chairman (1970-1973) and President of the Wool Committee 1970-1976. Director Grazcos Co-Operative Limited 1973-1980, Farmers Grazcos 1980-1985. Central Council of the New South Wales Bush Nursing Association 1962-1974. Australian Wool Industry Conference 1966-1979 (executive committee 1970-1978). Member Trade Development Council 1976-1978; National Parks and Wildlife Service Advisory Council 1967-1977; Board of Trustees McGarvie Smith Institute since 1967; Fauna Protection Panel 1964-1967.


Qualifications, occupations and interests

Grazier. Educated at St Joseph's College in Hunters Hill. Grazier at "Minley", Louth. Interets include agriculture and the welfare of those living in the far west of New South Wales, particularly families.


Military Service

2nd Australian Infantry Forces. 1942-45. 18th Ord Ammo Coy (New Guinea).


Honours Received

Officer of the Order of the British Empire (OBE).


Personal

Married Mena Beryl and had issue, 1 son and daughter.


Additional Information

Grazier at "Minley", Louth. Interested in agriculture and the welfare of those living in the far west of NSW, particularly families.