The Hon. Elaine Blanche NILE (1936 - 2011)**

  • Date of Birth: 20/03/1936
  • Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 17/10/2011
  • Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Council19 Mar 198827 Aug 200214yr(s) 5mth(s) 9day(s)
50th (1991 - 1995)
51st (1995 - 1999)
52nd (1999 - 2003)
A Member of the directly elected Legislative Council. Date of Election 19 March 1988 and 25 March 1995..

Political Party Activity

Call to Australia Group. Executive Committee member.


Community Activity

Advisor to Immune Deficiency Syndrome Innocently Acquired (IDSIA). Support Group Hon. National President Women for the Family.


Qualifications, occupations and interests

Comptometrist from 1951-1958. Manager Australian Christian Solidarity Paper: 1981 - 1986. Police Matron, Darlinghurst Court from 1977. Speaker Women's Christian Groups. Director, Family World News. Organiser, lecturer. educated at Gardiner's Road High School, Mascot. Recreational interests include reading and gardening.


Personal

Married the Reverend the Hon. F.J. Nile, Member of Legislative Council, in 1958 and had issue, 3 sons and 1 daughter.


Additional Information

First speech: E Nile.PDF