Mr John (2) STEWART (1876 - 1957)**

  • Date of Birth: 01/01/1876
  • Place of Birth: Campbelltown, Argyllshire, Scotland
  • Date of Death: 08/04/1957
  • Place of Death: Petersham, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Council24 Sep 19418 Apr 195715yr(s) 6mth(s) 16day(s)
A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Dates of Election 24 September 1941, 18 December 1942 and 25 November 1954. Casual vacancy in 1941 elected for balance of term of service of Hon. M.P Dunlop, O.B.E, deceased.
Member of Select Committee on The Lollback Estate (Copmanhurst Land) Title Bill194219442yr(s) 1day(s)
Member of Select Committee on The Newcastle Tattersall's Club Bill194419451yr(s) 1day(s)
Member of Printing Committee1945195813yr(s) 1day(s)
Member of Select Committee on Lismore City Council (Neilsen Park Exchange) Bill194719481yr(s) 1day(s)
Member of Library Committee1948195810yr(s) 1day(s)
Member of Select Committee on Trustee of Companies Bill195019522yr(s) 1day(s)
Member of Select Committee on Municipality of North Sydney (Waverton Park) Bill195219531yr(s) 1day(s)
Member of Select Committee on Great Synagogue, Sydney (Amendment) Bill195319541yr(s) 1day(s)
Member of Select Committee on Newcastle and Northumberland Benevolent Society Dissolution Bill195519561yr(s) 1day(s)

Political Party Activity

Australian Labor Party (ALP), member of Socialisation Committee 1931 - 1933, member of central executive 1928 - 1929, 1939 - 1941, trustee 1951 - 1957, secretary of New South Wales branch and member of federal executive 1941 - 1950.


Qualifications, occupations and interests

Electrician and union secretary. Arrived in Australia in 1912, worked as an electrician, for Mark Foy's department store; joined Electrical Trades' Union, appointed organiser 1931, secretary 1939 - 1941; member of Electrical Advisory Committee 1935 - 1945; secretary of New South Wales branch of Australian Labor Party 1941 - 1950; director of Amalgamated Wireless (Australasia) Limited; delegate to United Nations conference, Paris in 1948; visited the United Kingdom in 1955.


Personal

Son of John Stewart, farmer, and Barbara Thompson. Married Blanche Ogillvie Macfarlane and had issue, 4 sons. Funeral at Eastern Suburbs from St Stephens Presbyterian Church in Macquarie Street, Sydney.


Additional Information