Mrs Catherine Elizabeth GREEN (1881 - 1965)**

  • Date of Birth: 01/08/1881
  • Place of Birth: Curban, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 25/01/1965
  • Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Council24 Nov 19317 Sep 19329mth(s) 15day(s)
Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 23 November 1931.

Political Party Activity

Australian Labor Party (ALP). Joined c.1904, organiser from South Sydney and Bankstown Line Women's Organising committees, press secretary of the Women's Central Organising Committee, member of state and federal electorate councils, secretary of East Sydney branch, member of the central executive in 1927.


Qualifications, occupations and interests

Housewife. Educated at Curban public school; moved to Dubbo at age fourteen; domestic in hotel; moved to Sydney in c.1898, domestic; honorary matron of the Lang hostel; founder of Women's Vanguard; member of Public Liberty League.


Personal

Daughter of Daniel Diggs, farmer, and Catherine Kain. Married (1) William (Billy) John Russell, plumber, on 1 February 1904 and had issue, 1 daughter and 3 sons. Married (2) Sydney Temple Green, stonemason on 24 July 1926. Roman Catholic. Funeral at Rookwood cemetery from St Anne's Roman Catholic Church in Enfield.


Additional Information