Mr Bruce Edward MACCARTHY (1948 - )**

  • Date of Birth: 15/10/1948
  • Place of Birth: Denistone (Sydney), New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly25 May 19965 Mar 19992yr(s) 9mth(s) 9day(s)
Member for Strathfield25 May 19965 Mar 19992yr(s) 9mth(s) 9day(s)
51st (1995 - 1999)

Political Party Activity

Liberal Party. Joined on 14 March 1967. Held various positions including branch president, branch secretary, conference secretary and conference vice president. Vice president of Young Liberal Executive New South Wales. Member of State Executive of New South Wales.


Community Activity

Former Secretary, Concord Family and Child Care Co-operative; Former President and Director - St George Alpine Club; Former Secretary - Concord Churches Council; Foundation Treasurer - Friends of Western Suburbs Hospital.


Qualifications, occupations and interests

Public Sector Manager. Educated at Homebush Boys High School 1961-1965, University of Sydney B.Sc. (Pure Mathematics) 1966-1968 and University of New England, B.Ec. (Public Finance) 1975-1976. Manager of Public Affairs, Electricity Association of New South Wales, 1988 - 1995; Director - Client services, Commonwealth Department of Veterans Affairs 1983 - 1988; Principal Investigation Officer, Commonwealth Ombudsman's Office 1978 - 1983. Executive Officer, Metric Conversion Board 1976 - 1978. Senior Research Officer, Metric Conversion Board 1971-1976, Operations Research Analyst, Australian Gaslight Company 1969-1971. Part time member of Refugee Review Tribunal 1999-2002. Senior member since 1 January 2003. Part time member of New South Wales Election Funding Authority 1999-2003. Senior member of Migration Review Tribunal since 1 January 2006. Recreational interests include music, reading, skiing, genealogy and breeding budgerigars.


Personal

Son of Thornton MacCarthy and Constance MacCarthy. Married Leanne Gaye Hilder on 8 August 1974 at Concord, New South Wales and had issue, 3 daughters.


Additional Information

Member of Former Members of Parliament Association