Mr Cyril Joseph CAHILL (1900 - 1977)**

  • Date of Birth: 21/11/1900
  • Place of Birth: Inverell, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 18/04/1977
  • Place of Death: Tamworth, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Council23 Apr 196118 Apr 197715yr(s) 11mth(s) 27day(s)
A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 31 March 1949, 16 March 1961 and 5 April 1973

Political Party Activity

Australian Labor Party (ALP). Joined the ALP in 16 March 1940. Expelled in 1959 after voting against abolition of Legislative Council. Independent Labor.


Qualifications, occupations and interests

Pharmacist. Educated De La Salle College, Armidale and University of Sydney., PhC 1923; established a pharmacy in Tamworth in 1926, later extended to other centres in Northern New South Wales; director of Country and City Permanent Building Society from 1968 until 1974; part interest in a Tamworth hotel; director of Tamworth Base Hospital from 1946 until 1970; president of Tamworth Jockey Club from 1942 until 1945, 1952 until 1961; keen sportsman; Rotarian; author in 1961.


Personal

Son of William John Cahill, schoolteacher, and Ada Radford. Married Grace Daley at Ballina on 17 June 1925 and had issue, 1 daughter. Brother of James Edward Cahill (q.v). Roman Catholic. Funeral at Tamworth Evergreen Lawn Cemetery from St Nicholas' Roman Catholic church.


Additional Information