Mr Harold Harvey MASON (1890 - 1949)**

  • Date of Birth: 28/01/1890
  • Place of Birth: Hunters Hill, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 08/05/1949
  • Place of Death: Canberra, Australian Capital Territory, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly26 Jun 193724 Feb 19387mth(s) 30day(s)
Member for Woollahra26 Jun 193724 Feb 19387mth(s) 30day(s)
31st (1935 - 1938)

Qualifications, occupations and interests

Lawyer (barrister). Educated at Fort Street High School and University of Sydney., LLB with 1st class honours in 1913; articled to George Crichton Smith in 1912, called to the Bar in 1913; practised principally in equity and bankruptcy. Owned a grazing property near Canberra; author with C.A Weston , Precedents in Equity in 1915. Australia Club.


Honours Received

King's Counsel in 1934


Personal

Son of William Henry Mason, shipping master of the Port of Sydney, and Sarah Jane Dunn. Married Marjorie Frances Macken on 18 December 1914 and had issue, 1 daughter and 3 sons. Funeral at Northern Suburbs crematorium from St Mark's Church of England, Darling Point.


Additional Information