Mr (John) Anthony John SIDOTI, MP

Mr (John) Anthony John SIDOTI,  MP
Member of the Legislative Assembly
Member for Drummoyne
Member of the Liberal Party



Contact Details

A Mr John Sidoti, MP
128 Great North Road
FIVE DOCK NSW 2046
P (02) 9713 2999
F (02) 9713 2911
E drummoyne@parliament.nsw.gov.au

Parliamentary Activity

PositionStartNotes
Member of the NSW Legislative Assembly26 Mar 2011 
Member for Drummoyne26 Mar 2011 
Chair, Standing Committee on Parliamentary Privilege and Ethics22 Jun 2011 
Deputy Chair, Social Policy Committee22 Jun 2011 
Member, Joint Standing Committee on Electoral Matters14 May 2014 

Parliamentary Record

Mr Sidoti's speeches in Hansard

Mr Sidoti's questions published in the Question & Answer Paper

About the Drummoyne Electorate

Inner metropolitan. Residential suburban. Located Sydney, inner western.

Principal suburbs: Abbotsford, Breakfast Point, Cabarita, Canada Bay, Chiswick, Concord, Concord West, Drummoyne, Five Dock, Flemington, Flemington Markets, Homebush, Homebush West, Liberty Grove, Mortlake, North Strathfield, Rhodes, Rodd Point, Russell Lea, Wareemba.

Area: 29 sq km.

Population: 69,421. Enrolment: 51,691.

For more detailed information see - http://www.elections.nsw.gov.au/state_government_elections/electoral_districts/all_districts_/drummoyne

Biography

Political Party Activity - LGC President, Drummoyne Branch of the Liberal Party.

Community Activity - President, Five Dock Chamber of Commerce, 2006. Member, Massey Park Golf Club. Member, Five Dock RSL. Member, Club Canada Bay. Member, Burwood RSL. Member, Abbotsford Rowing Club.

Local Government Activity - September 2008 to present Councillor, Burwood Council. September 2009 to March 2011 Mayor, Burwood Council.

Personal - Married with 3 children.

Qualifications, Occupations and Interests - Higher School Certificate, De La Salle College Ashfield, 1988. Hospitality and Catering Advanced Certificate, Ryde College of TAFE, 1989. 2 November 1992 to 6 June 2008 Functions Manager, Castel D'oro Function Centre. 1 November 1988 to 1 June 2008 Small Business Operator, Fruit Merchant (Part Time). Interests include: golf (handicap of 21, played for 15 years), touch football, tennis (played for 30 years), gardening - landscaping, breeding birds (budgies). Followed the Sydney Roosters in rugby league since birth.

John Sidoti Inaugural Speech.pdf




Last modified 14/05/2014 15:37:16