Mr (Chris) Christopher Stewart PATTERSON, MP

Mr (Chris) Christopher Stewart PATTERSON,  MP
Member of the Legislative Assembly
Member for Camden
Government Whip
Member of the Liberal Party



Contact Details

A Mr Chris Patterson, MP
66 John Street
CAMDEN NSW 2570
P (02) 4655 3333
F (02) 4655 3325
E camden@parliament.nsw.gov.au

Parliamentary Activity

Current Positions

PositionStartNotes
Member of the NSW Legislative Assembly26 Mar 2011 
Member for Camden26 Mar 2011 
Government Whip12 Aug 2014 
Member, Standing Orders and Procedure Committee12 Aug 2014 
Member, Standing Committee on Parliamentary Privilege and Ethics12 Aug 2014 

Prior Positions

PositionStartEndPeriodNotes
Chair, Legislative Assembly Committee on Environment and Regulation22 Jun 201117 Sep 20143yrs 2mths 27days 

Parliamentary Record

Mr Patterson's speeches in Hansard

About the Camden Electorate

Rural. Residential suburban, semi-rural. Located Sydney, outer southwestern.

Principal towns/suburbs: Bickley Vale, Blairmount, Bringelly, Camden, Camden South, Campbelltown, Catherine Field, Cawdor, Claymore, Cobbitty, Currans Hill, Eagle Vale, Elderslie, Ellis Lane, Eschol Park, Grasmere, Harrington Park, Kearns, Kirkham, Leppington, Mount Annan, Narellan, Narellan Vale, Oran Park, Raby, Rossmore, Smeaton Grange, Spring Farm, Varroville.

Area: 228 sq km.

Population: 72,080. Enrolment: 50,334.

For more detailed information see - http://www.elections.nsw.gov.au/state_government_elections/electoral_districts/all_districts_/camden



Keywords: Government Whip
Last modified 29/10/2014 14:00:54