Mr Edward COX (1868)**

  • Place of Birth: England
  • Date of Death: 18/05/1868
  • Place of Death: New South Wales, Australia
The Parliamentary Archives does not have a picture of this Member.

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Council26 Nov 18511 May 18553yr(s) 5mth(s) 6day(s)
A Non-Elective Member of the first Legislative Council 1843 – 1856
Member of the NSW Legislative Council24 Jul 186618 May 18681yr(s) 9mth(s) 25day(s)
Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 5 June 1866.

Community Activity

Commissioned as a Justice of the Peace. Member of the Committee of the Cumberland Agricultural Society.


Qualifications, occupations and interests

Pastoralist. Was a pastoralist and stud farmer when he was nominated to the old Legislative Council. Inherited property from his father at Mulgoa, where he built 'Fernhill' in 1840. Owned other stations including squatting interests, where he bred merinos.


Personal

Son of William, a militiary officer, and Rebecca, nee Upjohn. Parents arrived in New South Wales in 1800 as his father was an officer in the New South Wales Corps. His father later became a pioneer road-builder and pastoralist. Married Jane Maria Brooks. Was the father of Edward King Cox, member of the Legislative Assembly from 1874 to 1883.


Additional Information

References: Australian Dictionary of Biography, volume one, pp258-9; Australian Dictionary of Biography, volume three, pp482-3; Sands Sydney Directory, 1858-9; Ford's Sydney and Commercial Directory, Sydney 1851, pXXXIII; The New South Wales Gazetteer, Sydney 1866.