Member repeatedly called to order (2008 precedent for S.O.249 of 2007)

1. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Murrumbidgee from the Chamber for continuing to interject after being placed on three calls to order.
PD 27/2/2008, 5551; VP 27/2/2008, 525

2. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Bega from the Chamber for continuing to interject after being placed on three calls to order.
PD 6/3/2008, 6057; VP 6/3/2008, 567

3. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Hawkesbury from the Chamber for disorderly behaviour for refusing to remove a prop.
PD 25/6/2008, 9341; VP 25/6/2008, 823

4. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the Leader of The Nationals for continuing to interject after being placed on three calls to order.
PD 29/8/2008, 9705; VP 29/8/2008, 879

5. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Epping for continuing to interject after being placed on three calls to order.
PD 12/11/2008, 11279; VP 12/11/2008, 1024
Related Orders, Precedents and Rulings
Standing Order 249CHAPTER 20 - DISORDER Member Called to Order 249. (1) If a Member's conduct is such that it is necessary for the Speaker to call the Member to order more than three times in any one sitting for any gross breach of the rules, the Speaker may direct the removal of the Member by the Serjeant-at-Arms until the adjournment of that sitting. (2) A Member who is removed from the House shall be excluded from the Parliamentary precincts for the remainder of the sitting and cannot take part in any proceeding of the House or its committees. amended 3 July 2009
2014 Precedent1. The Speaker ordered the Leader of the Opposition to remove himself from the Chamber until the end of Question Time. PD 4/3/2014, 26980; VP 4/3/2014, 2060 2. The Speaker ordered the Member for Maroubra to remove himself from the Chamber until the end of Question Time. PD 4/3/2014, 26981; VP 4/3/2014, 2060 3. The Speaker ordered the Member for Canterbury to remove herself from the Chamber until the end of Question Time. PD 4/3/2014, 26982; VP 4/3/2014, 2060 4. The Speaker ordered the Member for Fairfield to remove himself from the Chamber until the end of Question Time. PD 5/3/2014, 27112; VP 5/3/2014, 2067-68 5. The Speaker ordered the Member for Macquarie Fields to remove himself from the Chamber until the end of Question Time. PD 19/3/2014, 27509; VP 19/3/2014, 2093 6. The Speaker ordered the Member for Shellharbour to remove herself from the Chamber until the end of Question Time. PD 19/3/2014, 27515; VP 19/3/2014, 2093 7. The Speaker ordered the Member for Keira to remove himself from the Chamber for two hours. PD 19/3/2014, 27516; VP 19/3/2014, 2093 8. The Deputy Speaker ordered the Member for Canterbury to remove herself from the Chamber for one hour. PD 19/3/2014, 27526; VP 19/3/2014, 2096 9. The Speaker ordered the Member for Cessnock to remove himself from the Chamber for two hours. PD 25/3/14, p.27746; VP 25/3/14 p. 2110. 10. The Speaker ordered the Member for Canterbury to remove herself from the Chamber until the end of Question Time. VP 27/3/14 p. 2132 11. The Speaker ordered the Member for Macquarie Fields to remove himself from the Chamber until the end of Question Time. VP 27/3/14 p. 2132
2013 Precedent1. The Speaker ordered the Leader of the Opposition to remove himself from the Chamber until the end of Question Time. PD 13/3/2013, 18533; VP 13/3/2013, 1481 2. The Speaker ordered the member for Fairfield to remove himself from the Chamber until the end of Question Time. PD 13/3/2013, 18533; VP 13/3/2013, 1481 3. The Speaker ordered the member for Macquarie Fields to remove himself from the Chamber until the end of Question Time. PD 14/3/2013, 18696 4. The Speaker directed the member for Canterbury to remove herself from the Chamber until the end of Question Time. PD 8/5/2013, 20222; VP 8/5/2013, 1586 5. The Speaker directed the member for Canterbury to remove herself from the Chamber until the end of Question Time. PD 23/5/2013, 20844; VP 23/5/2013, 1632; VP 15/08/13, 1738; PD 15/08/13, 22293; VP 22/08/13, 1761 6. The Acting Speaker directed the member for Canterbury to leave the Chamber for one hour. PD 28/5/2013, 20981; VP 28/5/2013, 1641 7. The Deputy Speaker directed the member for Maroubra and the member for Bankstown to leave the Chamber until the end of Question Time. VP 27/08/13, 1766; PD 27/08/13, 22784-22785; VP 12/09/2013, 1813. 8.The Speaker directed the member for Kogarah to remove herself from the Chamber until the end of Question Time. VP 10/09/2013, 1790 9. The Speaker ordered the member for Toongabbie to remove himself from the Chamber until the end of Question Time. VP 12/09/2013, 1813 10. The Deputy Speaker directed the member for Canterbury to leave the Chamber for three hours. VP 15/10/2013. 1852. 11. The Speaker ordered the member for Keira to remove himself from the Chamber until the end of Question Time. VP 16/10/2013, 1859. 12. The Speaker ordered the member for Maroubra to remove himself from the Chamber until the end of Question Time. VP 30/10/2013, 1912. 13. The Deputy Speaker directed the member for Wollongong to leave the Chamber for 30 minutes. VP 30/10/2013, 1914. 14. The Acting Speaker directed the member for Canterbury to leave the Chamber for 15 minutes. VP 31/10/2013, 1930
2012 Precedent1. During Question Time, the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Toongabbie after having been called to order three times. VP 28/3/2012, 665; PD 28/3/2012, 10062 2. During Question Time, the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Maroubra after having been called to order three times and continuing to ignore the Speaker's direction to resume his seat. VP 29/3/2012, 694; PD 29/3/2012, 10222 3. During Question Time, the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Canterbury after having been called to order three times. PD 8/5/2012, 11226; VP 8/5/2012, 816 4. During Question Time, the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Keira after having been called to order three times. PD 29/5/2012, 12111; VP 29/5/2012, 974 5. The Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Maroubra for continuing to ignore the Speaker's directions. VP 21/6/2012, 1125; PD 21/6/2012, 13582 6. The Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Macquarie Fields removed for disorderly conduct (interjecting). VP 11/9/2012, 1244; PD 11/09/2012, p 14901
2012 Precedent1. The Speaker reminded members that under recent changes to the sessional orders the Chair now has the option to order members to leave the Chamber for up the three hours. The Speaker advised that her expectation is that when a member is directed to leave the Chamber under the newly conferred power, the Chair will stipulate the length of time the member must remain outside the Chamber before returning. A member so directed to leave the Chamber will not be required to leave the parliamentary precincts. If, however, any member refuses to leave the Chamber when so directed, that member will leave himself or herself open to being called to order and removed in accordance with standing order 249. PD 1/5/2012, 10796; VP 1/5/2012, 754 2. The Speaker ordered the member for Macquarie Fields to remove himself from the Chamber for a period of one hour under sessional order 249A. PD 8/5/2012, 11227; VP 8/5/2012, 816 3. The Speaker ordered the member for Canterbury to remove herself from the Chamber for a period of half an hour after calling a Minister a "scumbag". PD 23/5/2012, 11847; VP 23/5/2012, 924; 4. The Speaker ordered the member for Maroubra to remove himself from the Chamber for the remainder of Question Time. PD 30/5/2012, 12303; VP 30/5/2012, 1001; PD 31/5/2012, 12462; VP 31/5/2012, 1041; PD 21/6/2012, 13521; VP 21/6/2012, 1118; VP 14/11/2012, p. 1362; PD 14/11/2012, p. 16845 5. The Speaker ordered the member for Wollongong to remove herself from the Chamber for the remainder of Question Time. PD 12/6/2012, 12585; VP 12/6/2012, 1047; PD 21/6/2012, 13518; VP 21/6/2012, 1118 PD 4/09/2012, p 14502; VP 4/9/2012, 1222 6. The Speaker ordered the member for Lakemba to remove himself from the Chamber for the remainder of Question Time. PD 14/6/2012, 12893; VP 14/6/2012, 1081 7. The Speaker ordered the member for Toongabbie to remove himself from the Chamber until the conclusion of the Treasurer's speech in reply. PD 19/6/2012, 13070; VP 19/6/2012, 1089 8. The Speaker ordered the member for Macquarie Fields to remove him
2011 Cons. RulingSpeaker made a considered statement clarifying that when a member is removed in accordance with Standing Order 249, that member is excluded from the parliamentary precincts until the adjournment of the House. The Speaker noted that it was established practice that the member excluded has 30 minutes to leave the parliamentary precincts. Hancock, PD 26/05/2011, p 1188
Notes for the ChairThree calls to order (SO 249) Removal of Member from the House The practice is for the Speaker to remove any Member who has been called to order more than three times during one sitting for a breach of the standing orders. Exclusion from the Chamber in this instance is for the remainder of the sitting, although Speakers have used their discretion to exclude Members only until the end of Question Time. If a Member is removed from the Chamber in accordance with standing order 249 the Member is excluded from not only the House but from the entire Parliamentary precincts, as defined by the Parliamentary Precincts Act 1997. All Members placed on three calls to order In instances where the House is unruly the Speaker may deem all Members who have been called to order to be on three calls. THREE CALLS TO ORDER Removal of Member from the House Speaker: “It having been necessary to call the Member for … to order three times during this sitting, I direct the Deputy Serjeant at Arms to escort the Member from the Chamber” All Members placed on three calls to order Speaker: “In view of the disorderly conduct I place all Members who have been called to order on three calls – and as a consequence any future calls will result in a direction to remove that Member”
2011 Precedent1. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Kogarah for continuing to interject after having been called to order three times. PD 25/5/2011, 1044; VP 25/5/2011, 106 2. The Speaker made the following statement clarifying the implications of the removal of a member from the Chamber the previous day: "I wish to make a statement in relation to Standing Order 249. Yesterday during Question Time I ordered the removal of the Member for Kogarah from the Chamber after she had been repeatedly called to order. There appeared to be some confusion as to the implications of the Member’s removal from the Chamber. Standing Order 249 makes it clear that when a member is removed from the House, they are excluded from the entire Parliamentary precincts and cannot take part in any proceeding of the House or its committees. Accordingly, when a member is ordered to be removed from the Chamber in accordance with Standing Order 249 they are excluded from the Parliamentary precincts until the adjournment of the House. It is the established practice that the Member excluded has 30 minutes to leave the precincts." VP 26/5/2011, 112 3. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Canterbury for continuing to interject after having been called to order three times. PD 16/06/2011, 2552; VP 16/06/2011, 171 4. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Maroubra for disorderly behaviour after having been called to order three times. PD 5/08/2011, 3810; VP 5/08/2011, 255 5. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Heffron for continuing to interject after having been called to order three times. PD 23/8/2011, 4420; VP 23/08/2011, 286
2010 Precedent1. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Willoughby for continuing to interject after having been given a final warning. PD 25/2/2010, 20986; VP 25/2/2010, 1865 2. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Clarence for continuing to interject after having been given a final warning. PD 20/4/2010, 21878; VP 20/4/2010, 1949
2009 Precedent1. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Wakehurst for continuing to interject after being placed on three calls to order. PD 4/3/2009, 12942; VP 4/3/2009, 1174 2. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the Leader of the Opposition for continuing to interject after being placed on three calls to order. PD 5/3/2009, 13070; VP 5/3/2009, 1186 3. During debate on a general business motion the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Blacktown for continuing to interject after being given a final warning. PD 3/6/2009, 15694; VP 3/6/2009, 1395 4. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Murrumbidgee for continuing to interject after being placed on three calls to order. PD 11/11/2009, 19374; VP 11/11/2009, 1701
2008 Precedent1. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Murrumbidgee from the Chamber for continuing to interject after being placed on three calls to order. PD 27/2/2008, 5551; VP 27/2/2008, 525 2. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Bega from the Chamber for continuing to interject after being placed on three calls to order. PD 6/3/2008, 6057; VP 6/3/2008, 567 3. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Hawkesbury from the Chamber for disorderly behaviour for refusing to remove a prop. PD 25/6/2008, 9341; VP 25/6/2008, 823 4. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the Leader of The Nationals for continuing to interject after being placed on three calls to order. PD 29/8/2008, 9705; VP 29/8/2008, 879 5. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the member for Epping for continuing to interject after being placed on three calls to order. PD 12/11/2008, 11279; VP 12/11/2008, 1024
House FormsSpeaker: It having been necessary to call the Member for to order three times during this sitting, I direct the Deputy Serjeant-at-Arms to escort the Member from the Chamber Speaker: In view of the disorderly conduct I place all Members who have been called to order on three calls – and as a consequence any future calls will result in a direction to remove that Member
2007 Precedent1. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the Leader of The Nationals from the Chamber for continuing to interject after being placed on three calls to order. PD 27/6/2007, 1938; VP 27/6/2007, 199 2. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the Member for Wakehurst from the Chamber for continuing to interject after being placed on three calls to order. PD 8/11/2007, 3811; VP 8/11/2007, 365 3. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the Member for Myall Lakes from the Chamber for continuing to interject after being placed on three calls to order. PD 8/11/2007, 3814; VP 8/11/2007, 365 4. During Question Time the Speaker directed the Deputy Serjeant-at-Arms to remove the Member for Coffs Harbour from the Chamber for continuing to interject after being placed on three calls to order. PD 5/12/2007, 5164; VP 5/12/2007, 468
551 Sessional OrderDisorder – Member removed from the Chamber (adopted 4 April 2012) That, during the current session, unless otherwise ordered, the following sessional order be adopted: 249A. The Speaker may direct a Member who is grossly disorderly to leave the Chamber for up to three hours. The direction shall not be open to debate or dissent.


« Return to Precedents index