Mr David Andrew ELLIOTT, BA, MA MP

Mr David Andrew ELLIOTT,  BA, MA MP
Member of the Legislative Assembly
Member for Baulkham Hills
Parliamentary Secretary
Member of the Liberal Party



Contact Details

A Mr David Elliott, MP
Suite 1
25-33 Old Northern Road
BAULKHAM HILLS NSW 2153
P (02) 9686 3110
F (02) 9686 3212
E baulkhamhills@parliament.nsw.gov.au
W www.davidelliott.com.au

Parliamentary Activity

Current Positions

PositionStartNotes
Member of the NSW Legislative Assembly26 Mar 2011 
Member for Baulkham Hills26 Mar 2011 
Parliamentary Secretary to the Premier for Youth, Homelessness and the Centenary of ANZAC6 May 2014 

Prior Positions

PositionStartEndPeriodNotes
Chair, Legislative Assembly Committee on Economic Development22 Jun 201114 May 20142yrs 10mths 23days 
Chair, Joint Select Committee on the Parliamentary Budget Office23 Jun 20112 Dec 20115mths 10days 

Parliamentary Record

Mr Elliott's speeches in Hansard

Mr Elliott's questions published in the Question & Answer Paper

About the Baulkham Hills Electorate

Outer metorpolitan, residential suburban. Located Sydney, north-western.

Principal suburbs: Baulkham Hills, Bella Vista, Carlingford, Castle Hill, Kellyville, North Parramatta, North Rocks, Northmead, Old Toongabbie, Winston Hills.

Area: 41 sq km.

Population: 69,466. Enrolment: 50,922.

For more detailed information see - http://www.elections.nsw.gov.au/state_government_elections/electoral_districts/all_districts_/baulkham_hills

Biography

Political Party Activity - March 2013 Member for the Australian Political Exchange Council’s 21st delegation to Japan. 2007 to 2011 President, Hills Valley Branch of the Liberal Party. 1997 to 2003 Vice President, Dundas Branch of the Liberal Party. 1992 to 1996 Secretary, Bennelong FEC of the Liberal Party.

Community Activity - 2009 to present Director, Castle Hill RSL Club. 2008 to 2012 Director, Life Education Australia. 2008 to 2011 Member, Sydney Chamber of Commerce. 2006 to 2007 Member, Law Society Professional Standards Tribunal.

Honours Received - Australian Defence Medal, Australian Army, 2007. Centenary Medal, Commonwealth of Australia, 2001. Australian Service Medal (Bougainville Clasp), Australian Army, 2000.

Personal - Married with 2 children.

Qualifications, Occupations and Interests - Master of Arts (MA), Charles Sturt University, 1999. Officers Training, Royal Military College (Duntroon), 1995. Graduate Certificate in Public Policy (GradCertPubPol), University of New England, 1994. Bachelor of Arts (BA), University of Western Sydney, 1993. Higher School Certificate, Christian Community High School (Regents Park), 1987.

January 2008 to March 2011 Chief Executive Officer, Civil Contractors Federation (NSW). January 2004 2006 to January 2008 Deputy Chief Executive, Australian Hotels Association (NSW). December 2000 to January 2004 Operations Manager, St John Ambulance (NSW). January 2000 to December 2000 Captain, Australian Army - Bougainville, Papua New Guinea. January 1999 to December 1999 National Campaign Director, Australians for Constitutional Monarchy. April 1997 to December 1998 Press Secretary to the Hon Peter Collins QC MP, Leader of the Opposition. 1995 to 1997 Captain, Australian Army. 1993 to 1995 Media Officer, NSW Police Media Unit. December 1989 to December 1993 Research Officer to the Hon. John Howard MP.

Interests include:Travel, history, rugby, sailing and golf.

Chair, Ministerial Consultative Council on India. Secretary, Parliamentary Friends of India. Chair, Government Plumbing Advisory Council. Chair, St John Ambulance Parliamentary Auxiliary (NSW).

Inaugural speech, 31 May 2011:

David Elliott Inaugural Speech.pdf



Keywords: Parliamentary Secretary
Last modified 14/05/2014 16:04:20