The Hon. Paul Lawrence TOOLE, DipTeach MP

The Hon. Paul Lawrence TOOLE,  DipTeach MP
Member of the Legislative Assembly
Member for Bathurst
Minister for Local Government
Member of the The Nationals



Contact Details

To ensure the speediest handling of messages, please select the correct address:

Bathurst Electorate Office

Ministerial Office

A The Hon. Paul Toole, MP
Suites 1 and 2
229 Howick Street
BATHURST NSW 2795
A The Hon. Paul Toole, MP
52 Martin Place
SYDNEY NSW 2000
Postal The Hon. Paul Toole, MP
GPO Box 5341
SYDNEY NSW 2001
P (02) 6332 1300 P (02) 8574 7000
F (02) 6332 1900 F (02) 9339 5552
E paul.toole@parliament.nsw.gov.au E office@toole.minister.nsw.gov.au

Parliamentary Activity

Current Positions

PositionStartNotes
Member of the NSW Legislative Assembly26 Mar 2011 
Member for Bathurst26 Mar 2011 
Minister for Local Government23 Apr 2014 

Prior Positions

PositionStartEndPeriodNotes
Parliamentary Secretary to the Deputy Premier and for Asia-Pacific Trade4 May 201117 Apr 20142yrs 11mths 14days 
Member, Legislative Assembly Committee on Transport and Infrastructure22 Jun 201114 May 20142yrs 10mths 23days 

Parliamentary Record

Mr Toole's speeches in Hansard

Mr Toole's questions published in the Question & Answer Paper

About the Bathurst Electorate

Rural. Located within Central Tablelands Statistical Agricultural Subdivision.

Principal towns: Aarons Pass, Abercrombie, Abercrombie River, Arkell, Arkstone, Bald Ridge, Ballyroe, Barry, Bathampton, Bathurst, Ben Bullen, Billywillinga, Black Springs, Blackmans Flat, Blayney, Bogee, Bowenfels, Brewongle, Brogans Creek, Browns Creek, Bruinbun, Burnt Yards, Burraga, Caloola, Camboon, Capertee, Carcoar, Carwell, Charbon, Charlton, Chatham Valley, Clandulla, Clarence, Clear Creek, Cobar Park, Colo, Copperhannia, Corney Town, Cow Flat, Coxs Creek, Crudine, Cudgegong, Cullen Bullen, Curragh, Dabee, Dargan, Dark Corner, Doctors Gap, Dog Rocks, Duckmaloi, Dungeree, Dunkeld, Dunville Loop, Duramana, Edith, Eglinton, Errowanbang, Essington, Evans Plains, Fitzgeralds Mount, Fitzgeralds Valley, Forest Grove, Forest Reefs, Fosters Valley, Freemantle, Ganbenang, Gemalla, Georges Plains, Gilmandyke, Gingkin, Glanmire, Glen Alice, Glen Davis, Gormans Hill, Gowan, Gurnang, Hampton, Hartley, Hartley Vale, Hassans Walls, Hazelgrove, Hermitage Flat, Hill End, Hobbys Yards, Ilford, Isabella, Jaunter, Jenolan, Jeremy, Jerrong, Judds Creek, Kanangra, Kandos, Kanimbla, Kelgoola, Kelso, Killongbutta, Kings Plains, Kirkconnell, Laffing Waters, Lidsdale, Limekilns, Lithgow, Little Hartley, Littleton, Llanarth, Locksley, Lowther, Lue, Mandurama, Marrangaroo, Mayfield, Mckellars Park, Meadow Flat, Milkers Flat, Millah Murrah, Millthorpe, Mitchell, Monivae, Moorilda, Morts Estate, Mount David, Mount Lambie, Mount Marsden, Mount Olive, Mount Panorama, Mount Rankin, Mount Vincent, Mount Werong, Mozart, Mudgee, Napoleon Reef, Neville, Newbridge, Newnes, Norway, Nullo Mountain, O'connell, Oaky Park, Oberon, Olinda, Ophir, Orton Park, Paling Yards, Paling Yards, Palmers Oaky, Panuara, Peel, Perthville, Pinnacle Swamp, Pipers Flat, Porters Retreat, Portland, Pottery Estate, Raglan, Razorback, Robin Hill, Rock Forest, Rockley, Rockley Mount, Round Swamp, Running Stream, Rydal, Rylstone, Sallys Flat, Sheedys Gully, Shooters Hill, Sodwalls, Sofala, South Bathurst, South Bowenfels, South Littleton, Springvale, State Mine Gully, Stewarts Mount, Sunny Corner, Tallwood, Tambaroora, Tannas Mount, Tarana, The Lagoon, The Meadows, The Rocks, Triangle Flat, Trunkey, Turondale, Twenty Forests, Ullamalla, Upper Nile, Upper Turon, Vale Of Clwydd, Vittoria, Walang, Wallerawang, Wambool, Wattle Flat, Watton, West Bathurst, White Rock, Wiagdon, Wiarborough, Wimbledon, Winburndale, Windradyne, Wirraba, Wisemans Creek, Wolgan Valley, Wollangambe, Wollemi, Yarras, Yetholme.

Area: 14,875 sq km.

Population: 69,425. Enrolment: 49,393.

For more detailed information see - http://www.elections.nsw.gov.au/state_government_elections/electoral_districts/all_districts_/bathurst

Biography

Political Party Activity - September 2010 to present Member, Bathurst Branch of The Nationals.

Community Activity - Member, Oxford - Centennials Cricket Club 1985 to 2012. Member, Collegians Soccer Club 2002 to 2010.

Local Government Activity - September 2007 to September 2012 Mayor, Bathurst Regional Council. March 2005 to September 2007 Deputy Mayor, Bathurst Regional Council. September 1995 to May 2004 Coucillor, Evans Shire Council.

Personal - Married with 3 children.

Qualifications, Occupations and Interests - Diploma in Teaching (DipTeach), Mitchell College of Advanced Education, 1991.

January 1995 to April 2011, School Teacher, Assumption Primary School - Catholic Education Office, Bathurst. January 1994 to December 1994, School Teacher, Sacred Hearts School - Catholic Education Office, Orange. February 1992 to December 1993 School Teacher, Glenroi Heights Public School - Department of Education, Orange.

Interests include - family, walking, cycling, running, sport, watching Rugby League (St George), Soccer (Manchester United), AFL (Sydney Swans), and reading.

Inaugural speech, 25 May 2011:

Paul Toole Inaugural Speech.pdf



Keywords: Minister for Local Government
Last modified 20/10/2014 11:18:30