Mr (Tony) Anthony Michael MCGRANE (1946 - 2004)**

  • Date of Birth: 01/06/1946
  • Place of Birth: Forbes, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 15/09/2004
  • Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly27 Mar 199915 Sep 20045yr(s) 5mth(s) 20day(s)
Member for Dubbo27 Mar 199915 Sep 20045yr(s) 5mth(s) 20day(s)

Political Party Activity

Independent.


Community Activity

Shire President, Gilgandra Shire Council for 16 years; Mayor of Dubbo since 1991-1999. Member of the New South Wales Shires Association, and the New South Wales Local Government Association. Commissioned as a Justice of the Peace.


Qualifications, occupations and interests

Previously Hotelier, Company Director. Farmer and grazier. Educated at Marist Brothers College, Forbes and Red Bend Catholic College. Recreational interests included collecting antique silver, watching sport, playing tennis, trotting, racing and overseas travel.


Honours Received

Order of Australia Medal (OAM)


Personal

Unmarried, with no issue.


Additional Information